Haber

İletişim’den ‘yapay zeka’ uyarısı!

ANKARA (İGFA) –Sahte reklam sinemaları ve kısa süreli dolandırıcılıklara ilişkin açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi.

Açıklamada, sahte reklamda kullanılan görsellerin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Eylül’de Amerikan televizyon kanalı PBS’ye yaptığı açıklamalardan alındığı ve dolandırıcılık amacıyla görsellere Türkiye Petrolleri logosu eklenmiş, görsellere eklenen ses ise yapaydır. İstihbaratla üretildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın görüntülerdeki gibi bir beyanı yoktur” denilerek yapılan açıklamada, “Bazı cep telefonlarına ‘Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aleyhinize belge açıldı’ şeklinde gönderilen kısa mesajlar. Sanık olarak e-ifade uygulaması üzerinden söz verin’ dolandırıcılığı amaçlıdır. Kısa mesajdaki link kullanıcılara zarar vermektedir.” “Sizi bir uygulamanın kurulumuna yönlendiriyor. Bu komutun yerine getirilmesi durumunda telefonunuz zararlı yazılımların eline geçer. Kamu kurum ve kuruluşlarının isim ve logoları kullanılarak yapılmaya çalışılan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olun. Resmi kurumların bildirimleri dışında hiçbir bildirime veya iddiaya itibar etmeyiniz.” ifadelere yer verildi.

yayladere-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu