Haber

Fildişi Sahili’nin sürgündeki eski Başbakanı Guillaume Soro ülkesine dönmek istiyor

Fildişi Sahili’nin sürgündeki eski Başbakanı Guillaume Soro, ülkesine dönmek istediğini açıkladı.

2019 yılından bu yana Paris’te yaşayan Soro, X sosyal medya platformunda yayınladığı video mesajında ​​sürgünde yaşamanın zor olduğunu ve ülkesine dönmek istediğini söyledi.

Ülkesinde “siyasi uzlaşmaya” katkıda bulunmak istediğini belirten Soro, kendisine yöneltilen suçlamaları da reddederek masum olduğunu belirtti.

Soro, ülkeye ne zaman dönmeyi planladığı konusunda bilgi vermedi.

Başkan Ouattara’ya yardım etti

51 yaşındaki Soro, 2000’li yıllarda ülkenin kuzeyini kontrol eden isyancı grubun lideriydi.

Soro, Kasım 2010 seçimlerinde eski Başkan Laurent Gbagbo’nun sandıkta yenilgiyi kabul etmeyi reddetmesiyle çıkan iç karışıklık sırasında, seçimin galibi mevcut Başkan Alassane Ouattara’ya askeri destek sağladı.

Ouattara resmen cumhurbaşkanı olduğunda Soro önce Başbakan oldu, ardından 2019 yılına kadar Parlamento Başkanı olarak görev yaptı.

Soro, Ouattara’nın iktidar koalisyonunu tek parti olarak birleştirme teklifini reddederek Şubat 2019’da bu görevden ayrılmıştı.

Başkan adayı olacağını açıkladıktan sonra Ouattara ile arası açılan Soro, kısa süre sonra ülkeyi terk ederek Fransa’ya yerleşti.

Başkan adayı olmak istiyordu

Haziran 2019’da Ekim 2020’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklayan Soro, seçim kampanyasını başlatmak için Aralık 2019’da ülkesine dönmek istedi.

Soro’nun 23 Aralık 2019’da Paris’ten havalanan uçağı, hakkında kamu fonlarını zimmete geçirme ve kara para aklama suçlamalarıyla çıkarılan tutuklama emrinin ardından Abidjan yerine Gana’nın başkenti Akra’ya indi.

Soro’nun adaylık başvurusu, kamu fonlarını zimmete geçirmek ve kara para aklamaktan aldığı 20 yıl hapis cezası nedeniyle reddedildi.

Soro, 2019’daki uçak krizi sırasında “devletin güvenliğini tehlikeye attığı” suçlamasıyla 2021’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Soro, hakkındaki müebbet hapis cezasına rağmen Fildişi Sahili’nde 2025’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olacağını da duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu